Karczemki

Wszytkie teksty traktujące o historii pochodzą z książki Eugeniusza Gołąbka "Dzieje okolic Gdańska i Gdyni" cytując:

Karczemki

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego

Karczemki , niem. Kartzemken , wybudowanie do wsi Kokoszkowy (Kokoszki), powiat gdański, na bitym trakcie gdańsko-kartuskim, parafia Maternia (Matarnia), poczta Żukowo. Roku 1789 należało do Ignacego Grąbczewskiego. Przy wsi natrafiono nowszymi czasy na pogańskie cmentarzysko.

Karczemki dziś (2005 r.) należą do parafii w Kiełpinie Górnym.

Jak nazwa wskazuje, w miejscowości tej istniały karczmy. Miejscowość leży nad jedną z głównych dróg wiodących z Gdańska na zachód, już w czasach średniowiecza. Więc karczma mogła tu istnieć od dawien dawna. Na mapie okolic Gdańska z 1789 r. figuruje Karczemke (bez dodanego –n), czyli tłumacząc powrotem na język polski poprzekręcane przez Niemców nazwy, była to jedna ”karczemka”. Natomiast na mapie Schrottera z tegoż czasu mamy Karczemken czyli „karczemki”. Więc nie wiadomo ile tych karczem naprawdę było – jedna czy więcej.

Jedynym obiektem, który można podejrzewać, że pełnił funkcję karczmy, jest stary dom  stojący koło wiaduktu, przy szosie biegnącej od Gdańska, krzyżującej się w tym miejscu z tzw. obwodnicą. Dom posadowiony na wysokim fundamencie z ciosanych kamieni parter ma murowany z cegły „fugowanej”, zaś wysokie poddasze z oknami w szczycie to tzw. pruski mur. Dach pokryty jest dachówką. Dom ten ma może 150 lat. ( w 2011 r. w związku z budową węzła drogowego Karczemki budynek rozebrano). Ale w ciągu wieków „karczemka” mieścić się mogła w różnych innych, nie tak solidnie pobudowanych , domach. Więc chyba jednak stały tu różne ”karczemki”.

W pobliżu znajduje się spore osiedle mieszkaniowe, wybudowane na przełomie lat 1970/80, składające się z kilkudziesięciu wielorodzinnych domów.